Z MojeChemie
Verze z 15. 2. 2011, 18:25, kterou vytvořila Katka (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka: = Deriváty Uhlovodíků = Obsahují heteroatomy, které jsou součástí funkční skupiny. Ta výrazně mění některé vlastnosti, jako například elektronegativitu ...)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Deriváty Uhlovodíků

Obsahují heteroatomy, které jsou součástí funkční skupiny. Ta výrazně mění některé vlastnosti, jako například elektronegativitu a reakční centrum celé molekuly.

Názvosloví

Substituční (systematické)

Předpona + uhlovodík + koncovka Vedlejší funkční skupinu udává předpona, hlavní koncovka. Jen jedna skupina může být hlavní a všechny ostatní budou skupiny vedlejší. Pokud se tedy v molekule nachází více skupin, určím, která je hlavní, podle pořadí v následující tabulce. Hlavní funkční skupinou bude ta, která se v tabulce nachází nejvýše. Zbylé vedlejší skupiny napíši jako předpony a ty seřadím podle abecedy.

název funkční skupiny vzorec předpona koncovka
Karboxylová kyselina -COOH Karboxy- -karboxylová kys.
Karboxylová kyselina -(C)OOH není
Sulfonová kys. -SO3H Sulfo- -sulfonová kyselina
Aldehyd -CHO Formyl-
Aldehyd -(C)HO Oxo- -al
Keton CO Oxo-
Alkohol, Fenol -OH Hydroxy- -ol
Thiol -SH Sulfanyl-
Amin -NH2 Amino-
Ether -OR R-oxy- Není
Halogen sloučenina -X Halogen- Není
Nitrosloučenina -NO2 Nitro- Není
Nitrososloučnina -NO Nitroso- Není

Funkční skupinové názvosloví

Uhlovodíkový zbytek + derivát CH3Cl - Chlormethan CH3CH2-O-CH2CH3 – diethylether Toto názvosloví se však téměř nepoužívá.

Indukční efekt funkční skupiny

Indukční efekt funkční skupiny do značné míry závisí na její struktuře a hlavně na její elektronegativitě. Je-li elektronegativita (vyjadřuje „sílu“ přitahovat elektrony) funkční skupiny nižší než elektronegativita uhlíku, dojde k posunu elektronů směrem od funkční skupiny k uhlíkatému řetězci. Pak říkáme, že působí kladným indukčním efektem +I. Je-li naopak jeho elektronegativita větší, nasává elektrony z uhlíkatého řetězce a obohacuje se o ně. Pak říkáme, že působí záporným indukčním efektem -I. Skupiny, které působí kladný indukční efekt jsou následující: –OH,–SH a uhlíkaté řetězce (alkyly), záporný indukční efekt působí –OR, –NH2, halogeny.